Katoličtí křesťané z obou stran řeky Olzy, se vždy první zářijovou neděli spolu se svými biskupy pravidelně setkávají na oslavách ke cti sv. Melichara Grodeckého.
V letošním roce uběhlo 403 let od jeho mučednické smrti. Po svatořečení košických mučedníků v roce 1995 papežem sv. Janem Pavlem II., byla obnovena tradice poutních procesí. I přes existující státní hranice dělící město Těšín na dvě části, se věřící obou diecézí začali scházet první zářijovou neděli na poutní slavnosti, střídavě na straně polské a české, aby děkovali Bohu za světce narozeného v Těšíně.
První procesí, se konalo při příležitosti blahořečení košických mučedníků Melichara Grodeckého, Marka Križina a Štěpána Pongráce v roce 1905, kdy byl Těšín ještě nerozděleným městem.
V neděli 3. 9. bude tradiční pouť ke sv. Melicharovi, vzhledem k tomu, že je uzavřena ulice Zamkowa, bude letos průvod pokračovat přes park po nábřeží Míru až na most Svobody, odkud budeme pokračovat na mši svatou do kostela sv. Marie Magdalény. Kde bude společná mše svatá za účasti biskupů. Z toho důvodu výjimečně není večerní mše svatá ve farním kostele. K této slavnosti prosíme o účast v průvodu Členy Čestné Stráže Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Fatimského apoštolátu, Modliteb matek, Františkánů, děti, které byly u 1. sv. přijímání jakož i jiná společenství a skupiny naší farnosti. Také prosíme rodiče, aby vypravili všechny ministranty. Bude povzbuzením pro všechny, když se do průvodu zařadíte v těchto skupinách. Rovněž prosíme 8 silných mužů, kteří by nesli ostatky sc. Melichara v průvodu. Přihlaste se v sakristii. Plakátek visí na nástěnce.
Sv. Melichar Grodecký
kněz a mučedník, patron Českého Těšína
Spolu se Štěpánem Pongrácem a sv. Markem Křiževčaninem (ostřihomským kanovníkem) patří sv. Melichar Grodecký mezi tzv. "košické mučedníky". Všichni tři studovali na jezuitské koleji ve Štýrském Hradci a jako mladí kněží přišli společně do Košic, kde byli umučeni.
Melichar Grodecký se narodil v polské rodině, pravděpodobně roku 1584 v Těšíně. V jeho příbuzenstvu bylo několik duchovních včetně sv. Jana Sarkandra. Začal studoval u jezuitů ve Vídni a pak roku 1603 vstoupil v Brně do jezuitského noviciátu. Po dalších studiích v Praze a ve Štýrském Hradci byl roku 1614 v české metropoli vysvěcen na kněze. Působil v klementinské koleji a jako ředitel semináře sv. Václava určeného pro chudé studenty.
Za stavovského povstání ho představení v roce 1618 poslali do Košic, kde měl kázat pro Slováky a Němce. V té době vojáci sedmihradského knížete Gabriela Bethlena pod vedením Jiřího Rákoszyho obsadili město. Melichar spolu s ředitelem trnavského semináře, kanovníkem Markem Křiževčaninem, a jezuitou ze Sedmihradska (dnešního Rumunska) Štěpánem Pongrácem byli vydáni košickou městskou radou na žádost Rákoszyho do jeho rukou, když slíbil, že pak nedovolí plenění města. Ve městě byla totiž většina protestantů, katolických rodin bylo jen asi dvě stě.
Zpočátku se s nimi zacházelo dobře, vězněni byli ve vlastní jezuitské rezidenci. Věznitelé se je ale stále tvrdším způsobem snažili přimět k odpadu od katolické církve. Když se nepoddali, začalo roku 1619 kruté sadistické mučení. Výmluvně o tom svědčí pozdější poznámka městského kata, který poté, co zahlédl jejich mrtvoly, prohlásil: "Byli tak ztýráni a zmrzačeni, že já bych to tak nikdy nedokázal, třebaže jsem v těchto věcech odborník."
Zajatci byli mučeni postupně. Nejprve přišla řada na Marka, potom na Štěpána a nakonec na Melichara. V roce 1625 byly jejich ostatky převezeny do Trnavy. Za blahoslavené byli košičtí mučedníci prohlášeni v roce 1905 a svatořečil je v roce 1995 Jan Pavel II.
Svátek má 7. září.
Svatý Melichare Grodecký, ty jsi vedl k Bohu lidi různých národů a svůj řeholní slib jsi dovršil mučednickou smrtí, pros za nás, abychom vytvářeli porozumění se všemi a zastávali se pronásledovaných.