Svjatoslav Ševčuk je arcibiskup ukrajinské řeckokatolické církve a Vyšší archieparcha Kyjevsko-Halyčský. Přímo z míst, kde se odehrávají v těchto dnech tvrdé boje, píše věřícím o důležitosti dnešního postu a spojení v modlitbě.

Pochválen buď Ježíš Kristus, bratři a sestry v Kristu,

Zdravím vás z hlavního města svobodné Ukrajiny, z našeho města Kyjev. Jsme v sedmém dni války. V tento den, 2. března 2022, se na výzvu papeže Františka celý svět spojil v modlitbě a postu za Ukrajinu.

Pro každého z nás je tento den mimořádný, protože chápeme, že v naší tragédii nejsme sami, přestože válka pokračuje. Dnes v noci bylo bombardováno naše město Žitomir a ostřelování našich měst a vesnic pokračuje.

Velké obavy máme o Charkov, Sumy, Černihiv, Cherson a další obléhaná ukrajinská města. Chybí v nich potraviny, léky a už dnes je potřeba zachránit civilní obyvatelstvo. Odepřením jídla jsme s nimi solidární.

Dnes se ale spojujeme v modlitbě. Co však znamená, spojit se v modlitbě? V posledních dnech jsme mluvili o tom, že pouze tehdy, když budeme sjednoceni, soudržní, budeme silní a podaří se nám vydržet v této válce. Síla lidu spočívá v jeho jednotě. „Bože, daruj nám jednotu“, říká duchovní lidová píseň.

Spojení v modlitbě je přece však ještě něco víc. Spojit se v modlitbě znamená předat si navzájem život, znamená sdílet vlastní životní sílu s bližním, dát svou životní sílu bližnímu, a tak se posílit životní silou toho, s kým se spojujeme v modlitbě.

V těchto dnech jsme obdrželi mnoho dopisů z celého světa, které nás ujišťují: jsme s vámi. Je třeba se spojit v modlitbě, spojit se v jménu pokoje, ve jménu toho, aby život, který žijeme, mohl zvítězit nad smrtí.

Příkladem tohoto niterného spojení v modlitbě, jsou Kristova slova k Otci: „a všecko mé je tvé, a co je tvé, je moje“. Dnes velice potřebujeme tuto vzájemnou sílu, protože tato síla a sjednocení nejsou ničím jiným než silou a působením Ducha Svatého. Když se spojíme v modlitbě, spojíme se se světem a s duchovním vnitřním životem, uvědomíme si, že jsme dětmi jediné církve, Kristova těla, jejíž hlavou je On sám. Modleme se a posťme společně v tento den.

Postit se, znamená rozbít všechno, co nás rozděluje, co nám brání sdílet vlastní život s ostatními. Proto je dnešní půst tak důležitý, abychom odehnali vše, co nás rozděluje: ďábla, ducha války, ducha smrti. Zvu vás, abychom zůstali ve společné modlitbě, která začíná ve 14 hod. kyjevského času od města Pokotylivka, v okolí města Charkov, aby pak dosáhla Oděsu, Drogobyč a slavný Hruščov, Zarvanycji, náš Hoščiv, náš Univ, a skončí zde, v Kyjevě.

Nechť Bůh přijme náš půst a naše modlitby, Bože, sjednoť nás všechny, aby život zvítězil nad smrtí a společná modlitba na celém světě přinesla mír na Ukrajině.

Uděluji vám všem navždy své požehnání.
Svjatoslav Ševčuk

zdroj: cirkev.cz